MedicReS adına konuşan MedicReS Genel Direktörü Burak Akıcıer, İyi Tıp Araştırmasının MedicReS tarafından iyi planlama, iyi analiz ve iyi raporlama olarak tanımlandığını ve 2017 yılında 10.yılını kutlayan MedicReS’in dinamik bir müfredatı olduğunu,müfredatın her yıl uluslararası MedicReS kongrelerinde tartışıldığını, 100 öğrenme hedefine dayalı 20 temel ders ve ek konudan oluştuğunu bildirdi. Akıcıer, Türkiye'de biyoistatistik uzmanı sayısının çok az olduğunu , bilimsel araştırma bakımından referans olmuş ülkelerdeki araştırma ve eğitim merkezlerinde yüzlerce biyoistatistik uzmanının çalıştığını belirtti. MedicReS'in online eğitimlerinde kullandığı E-PICOS sanal biyoistatistik danışmanı programının bu anlamda Türkiye'de ve gelişmekte olan ülkelerde büyük bir açığı kapatacağını söyledi.


Programın detayları Prof. Dr. E. Arzu KANIK tarafından anlatıldı. Profesör Kanık, yetişkin eğitimlerinde dünyada kendi kendine öğrenmede başarılı uygulamalar olduğunu, MedicReS’in gerek ders programı ve gerekse dijital altyapısı bakımından kaliteli ve  dinleyici konsantrasyonunu dinamik tutacak şekilde düzenlenen MedicReS İyi Tıp Araştırmacısı online eğitimlerini tamamlayan araştırmacıların MedicReS’in uluslararası “GOOD MEDICAL RESEARCHER” sertifikasını alabileceklerini, bu eğitimleri tamamlayan araştırmacıların ayrıca katılacakları yüz yüze eğitimlerle bu sertifikaya ek olarak “ GOOD REVIEWER”  “GOOD CLINICAL RESEARCHER” “GOOD TRANSLATIONAL RESEARCHER” sertifikalarını da alabileceklerini bildirdi.


Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadrettin Pençe, dünyada translasyonel araştırmanın giderek önem kazandığını ve projelerde  hibe  alabilmek için temel bilim çalışmalarında translasyonel içerikli olma koşulu arandığını, bu anlamda MedicReS ile yürütülecek sertifika ve gelecek dönemlerde ortak lisansüstü programların da ülkemiz ve bölgemiz için  büyük bir öneme sahip olacağını bildirdi.
Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş, artık araştırmaların yayınlanabilmesinde  planlamasının, istatistik analizinin ve yazım dilinin profesyonelliğinin en önemli üç kriter olduğunu ve bu anlamda MedicReS eğitimlerinin planlamaya ağırlık vermesinin çok önemli bir adım olduğunu belirtti. Bilimsel  çalışmaların profesyonel biyostatistik danışmanlık  ile yürütülmesinin günümüzde artık daha çok tercih edilen bir yöntem olduğunu ve güvenlir ve kaliteli bir  danışmanlık hizmetinin de oldukça önemli bir konu olduğunu da belirtti.

TÜRKİYE

Törenin sonunda katılımcılar MedicReS'in Uluslararası İyi Tıp Araştırmacısı Eğitimleri'nin Türkiye'de online ve yüzyüze eğitimler ile verilmesi ile ilgili olarak

Prof. Dr. E. Arzu Kanık'tan teknik  ve bilimsel bilgiler aldılar.

Türkiye adresli bilimsel yayınların sayı ve kalitesini arttırmak ve tıpta uzmanlık eğitiminde dünya standartlarını yakalamak amacıyla Medical Research Support, New York (MedicReS) ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi arasında “ MEDICRES IYI TIP ARAŞTIRMACISI EĞİTİM VE SERTİFİKA PROGRAMLARININ ULUSAL VE ULUSLARARASI PLATFORMLARDA SUNULMASINA İLİŞKİN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” imzalandı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Sağlık Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında ülke genelindeki 58 eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan yaklaşık 10 bin asistan doktorun uzmanlık, uzman doktorların da akademik eğitimlerini yürütüyor. Protokolü Sağlık Bilimleri Üniversitesi adına Rektör Prof.Dr. Cevdet Erdöl, MedicReS adına Genel Direktör  Burak Akıcıer imzaladı.
İmza töreninde Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Eyüp Gümüş,Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Sadrettin Pençe ve MedicReS Uluslararası Eğitimler Direktörü Prof. Dr. E. Arzu Kanık da hazır bulundu.Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cevdet Erdöl,Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak ülkemizde ve bölge ülkelerde üniversite ve araştırma hastanelerinde bilimsel araştırma planlama, araştırma ve yayın etiği ve biyoistatistik konularında standart ve uluslararası geçerli bir eğitimin olmadığını  ve bu anlamda mezun olan uzmanların, bilimsel araştırma okuma, yorumlama, planlama, yürütme ve yazma konularında yetkinliklerinin arttırılması amacıyla MedicReS'in İyi Tıp Araştırmacısı eğitimlerinden beklentilerinin yüksek olduğunu, birlikte gerçekleştirilecek çok önemli projeler olacağını, bu projeden beklentilerinin  Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve dolayısıyla Türkiye adresli araştırma ve yayın sayısının artması yönünde olduğunu ve üniversite olarak MedicReS eğitimlerini tıpta uzmanlık öğrencileri için ve akademik yükselme kriterleri ve akreditasyon kapsamında zorunlu olması gerektiğini düşündüklerini belirtti. Rektör Erdöl “Eğitim Araştırma Hastanelerimiz Türkiye’de marka olmuş hastanelerdir. Biz üniversite olarak bu hastanelerden büyük beklenti içerisindeyiz. Yakın gelecekte gerek öğrenci yetiştirmek açısından gerekse asistan eğitimi açısından bundan sonra neler yapmalıyız, nasıl bir adım atmalıyız, hastanelerimizin kalitesini nasıl yükseltmeliyiz düşüncesiyle istişarelerde bulunduk. MedicReS ile yaptığımız bu protokol ile ülkemize sağlık alanında daha çok ve daha nitelikli patent, buluş, yöntem, metot kazandırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : http://www.haberler.com/turkiye-kaynakli-bilimsel-yayinlarin-sayisi-ve-9100168-haberi/

​Kaynak : http://www.star.com.tr/yerel-haberler/turkiye-kaynakli-bilimsel-yayinlarin-sayisi-ve-kalitesi-artacak-20036/


MedicReS aims to educate researchers and provoke discussion about the good scientific method, statistics, ethics, publication, and education. Faced with stifling bureaucracy, competition for funds, and employer pressure to deliver results, finding the time and space to produce the best research can seem an arduous process. Events like the MedicReS world congress should help to emancipate researchers, refocusing them on the steps to ensure that their research is as rigorous as possible